Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności uregulowany jest w kodeksie karnym wykonawczym.
Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody.
Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Odroczenie może być udzielone kilkakrotnie.
Jednak łączny okres odroczenia nie może przekroczyć okresów wskazanych w § 1; okres odroczenia biegnie od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym przedmiocie.
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie – II Wydział Karny z dnia 26 października 2011 r. II AKzw 1029/11
Teza
1. Złożenie pierwszego wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, tak jak żadnego wniosku w postępowaniu wykonawczym, nie wstrzymuje z mocy prawa wykonania kary.
2. Z chwilą osadzenia skazanego w zakładzie karnym nierozpoznany prawomocnie wniosek o odroczenie wykonania kary powinien być potraktowany jako wniosek o udzielenie przerwy w jej odbywaniu.
Adwokat Wojciech Kała
ulica 11 Listopada 2
44-330 Jastrzębie – Zdrój